E-sport, czyli sposób na biznes

gracz komputerowy

3 miliardy złotych – na tyle rok temu wyceniano rynek sportów elektronicznych, a według przewidywań w 2017 roku wartość ta może się kilkakrotnie zwiększyć, zwłaszcza że liczba osób, które śledzą tego rodzaju wydarzenia sportowe to niemal 200 milionów osób. E-sport napędzany jest przez międzynarodowe firmy fundujące zwycięzcom ogromne nagrody i proponujące niezwykle dochodowe umowy sponsorskie. Rynek jednak ciągle jest nienasycony i otwarty na następne firmy, które chciałyby zainwestować w e-sport, widząc w nim szansę na zarobienie naprawdę dużych pieniędzy.

E-sport w Polsce

W Polsce e-sport pojawił się nieco ponad dekadę temu. To właśnie wtedy utworzono pierwszą w naszym kraju ligę cybersportu, a w 2015 roku zorganizowano pierwsze polskie mistrzostwa w jednej z najbardziej znanych gier na świecie, Counter-Strike 1.6. Zawody przerodziły się w ESL Mistrzostwa Polski, na których pojawia się już nie tylko Counter-Strike, ale też League of Legends. Uczestników przyciąga nie tylko możliwość zdobycia prestiżowego tytułu i duże nagrody pieniężne – coraz więcej graczy traktuje mistrzostwa jako drzwi do profesjonalnej kariery w e-sporcie. Obecny, czternasty już sezon ma przynieść rekordową kwotę nagród. Ich łączna kwota to 150 000 złotych, z czego 80 000 złotych przypadnie dla drużyn League of Legends, a 70 000 złotych dla zespołów Counter-Strike.

podświetlana klawiatura

Według obliczeń firmy ESL, lidera rynku e-sportowego, jego wartość w 2016 roku w Polsce wyniosła 40 milionów złotych, co wydaje się imponującym wynikiem, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że istnieje zaledwie dziesięć lat. Natomiast w 2018 roku liczba ta powinna zwiększyć się do 52 milionów.

ESL Mistrzostwa Polski to nie jedyna tego typu impreza w Polsce. Wielką popularnością na całym świecie cieszy się również Intel Extreme Masters, którego finały odbywające się w katowickim Spodku ogląda ponad sto tysięcy osób, a więcej niż 30 milionów śledzi internetową transmisję wydarzenia.

E-sportowe drużyny

Coraz więcej osób myśli o e-sporcie jako o swojej profesjonalnej karierze. Zainteresowanie tą częścią rynku wyrażają również przedsiębiorcy – dla każdej firmy powiązanej z IT korzystne są wszelkie powiązania z e-sportem, dlatego też drużyny biorące udział w tego typu mistrzostwach nie mają problemów ze znalezieniem sponsorów. Chociaż zawód profesjonalnego gracza komputerowego jest raczej młody, może okazać się niezwykle opłacalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *